Dieta dla alergików

W związku z wysokim zanieczyszczeniem środowiska i spożywaniem pokarmów, które zawierają liczne substancje chemiczne, jedną z najbardziej popularnych chorób we współczesnym świecie jest alergia. Chorują na nią nie tylko dzieci, ale i osoby dorosłe.

Poza tym, może być wrodzona lub nabyta, czasami w wieku dorosłym się z niej wyrasta. Czasami objawia się w postaci uczulenia, np. na kurz, siano, pyłki kwiatowe, ale najgorsza jest alergia pokarmowa. W jej przypadku ogromne znaczenia odgrywa właściwe stosowana dieta.

Gdy występuje uczulenie na konkretne produkty, trzeba je wyeliminować z naszego jadłospisu i zastąpić innymi zawierającymi takie same wartości odżywcze.

Jakie produkty najczęściej są alergenne?

Wśród produktów, które najczęściej wywołują alergię, zwłaszcza u małych dzieci, można wymienić przede wszystkim pokarmy zawierające białko, zwykle pochodzenia zwierzęcego, owoce cytrusowe, orzechy, a także soję i pokarmy, których jest składnikiem.

Jaką dietę muszą stosować alergicy?

Oczywiście, najtrudniej jest opracować jadłospis dla osób uczulonych na białko i produkty białkowe, gdyż są one składnikiem większości pokarmów. Jeśli jesteśmy uczuleni np. na mleko krowie, zastępujemy je mlekiem kozim, sojowym i serami tegoż pochodzenia. Ale musimy uważnie czytać skład różnych produktów, gdyż np. czekolada, margaryna, słodycze, ciastka, płatki śniadaniowe, czasami pieczywo zawierają mleko pochodzenia krowiego. W związku z tym, że produkty białkowe zawierają dużo wapnia, to aby go uzupełnić w organizmie, musimy spożywać np. ryby, orzechy, kapustę czy seler. Poza tym, reakcja alergiczna może także wystąpić po spożyciu drobiu czy jajek. Natomiast osoby uczulone na białko sojowe, muszą się zaopatrywać w sklepach ze zdrową żywnością, gdyż wiele wędlin zawiera soję, lepiej je samodzielnie przyrządzić, zabronione jest także stosowanie oleju sojowego. W przypadku uczulenia na wiele produktów należy stosować dietę rotacyjną, pozwala na uniknięcie dostarczania organizmowi przez dłuższy czas tych samych alergennych produktów, a poza tym zmniejsza ryzyko powstawania nowych alergii.

Dieta białkowa Ducana a alergia

Trzeba wspomnieć o tym, że alergicy, którzy pragną się odchudzać, powinni wcześniej skonsultować się z lekarzem w prawie stosowanej diety. Jest to bardzo ważne zwłaszcza w przypadku diety proteinowej Ducana, która opiera się o białko i produkty białkowe, które są głównymi alergenami.

Zobacz tutaj:

audioxen jak stosować I ravestin 520 I detosil lek na robaki I uronal lek cena

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *